Yayınlarımız

Kitaplar

Şekerbank’ın 60 yılı: Bizim Hikâyemiz Türkiye’nin Hikâyesi” adlı kitap, 12 Ekim 1953’te Anadolu’da sayıları yüz binleri bulan kooperatif üyesi pancar çiftçilerinin birikimleriyle tarımı ve şeker sanayiini desteklemek amacıyla kurulan Şekerbank’ın, tasarruf ve kırsal kalkınma esasına dayalı 60 yıllık hikâyesini, 1950’lerden günümüze Türkiye’nin sosyal ve ekonomik gelişimine paralel olarak aktarıyor.

Yoğun bir arşiv ve içerik çalışmasıyla oluşturulan eser, Şekerbank’ın güçlü kuruluş yapısından gelen köklü tarihi ile birlikte Türkiye ekonomisinin gelişimine de ışık tutuyor.

Kitap, bugüne kadar Şekerbank’ta görev yapmış önemli isimlerle yapılan sözlü tarih söyleşilerinden ve 60 yılı kapsayan fotoğraflardan oluşan bir arşiv niteliği taşıyor.

Yazar: Dr. Murat Koraltürk
Editör: Osman S. Arolat
Yayın yılı: 2014'

Son yıllarda bütün dünyada görülen kalp, tansiyon, şeker, kanser gibi çeşitli hastalıklardaki artışlar ve beklenmedik kayıplar, halk kitlelerini korku ve telaşa sevk etmektedir. İnsan hayatını tehdit eden hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların neredeyse tamamı bitki özlüdür. Yani eczanelerden aldığımız tüm ilaçların ana maddesi bitkilerdir. İşte bu kitapta sebze ve meyvelerin ne gibi hastalıklara iyi geldiği, kimyasal analizleri ve hangi vitamin ve mineralleri içerdikleri bulunmaktadır.

Yazan: Dr.Mehmet GÖBELEZ
Yayın Yılı: 1969.

İnsan vücudu çok karmaşık bir makinadır. İlk günden itibaren ölene kadar büyür, bedenen ve zihnen çalışır. Yıpranan kısımlarını kendi kendisine tamir eder. Vücudumuzun bu çeşitli vazifelerini sağlıklı olarak sürdürebilmesi için ihtiyacı olan çeşitli gida maddelerini almasıyla mümkün olur. Bu kitapta her yiyecek maddesinin çeşitli özellikleri açıklanarak, gıdalarımızın ilaç, ilaçlarımızın da gıda görevi görmesi olanağı sağlanmaya çalışılmıştır.


Yazan : Dr.Mehmet GÖBELEZ
Yayın Yılı: 1978

Şeker Çocuk Dergisi'nin eki olarak verilen ve büyük beğeni toplayan "Çocuklar için Türk Motifleriyle Çizim ve Boyama" Kitabı, Türk bezeme ve süsleme sanatlarının en güzel örneklerinin verilmesi ve yitirilmekte olan bu sanatın ilerki kuşaklara taşınmasını sağlamak amacını taşıyor.


Yazan: Cahide KESKINER - Sabiha BAYHAN

Yayın Yılı: 1990

Kaynaklar Dergisi, Türk kültür ve sanat hayatına katkıda bulunmak amacıyla çıkarılan bir dergidir. Bu dergide resim, şiir, mimari, minyatür, müzik ve edebiyatçılar ile onların eserleri hakkında kaynak araştırmaları yer almaktadır. 6 sayı çıkarılan dergide, daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış araştırma, inceleme ve makaleler bulunmaktadır.

Yayın Yılı: 1988

Çağımızın dinamik ekonomilerindeki değişimler ve yaşanan sorunların güçlüğü, yeni çözümler geliştirmeyi zorunlu kılmaktadır. Ekonomik konular üzerinde geliştirilen yeni yaklaşımlar, bilimsel kuramların yanısıra, uygulamadan gelen pratikleri de kapsamaktadır. Birikimlerin aktarılması amacıyla fırsat buldukça ve talep oluştukça, değişik forumlarla ve üniversiteli gençlerle paylaşılan çesitli ekonomik konulardaki güncel panel ve konferansların, yazılı hale getirilmesi, bu kitabı ortaya çıkardı. Bir teori kitabından çok, Dr. Hasan Basri GÖKTAN'ın deneyimlerinden gelen düşünce ve pratiklerini kapsayan bu eserin esas amacı, bilgilerin unutulmasına karşı, tazelenerek yenilenmesi ve paylaşılarak güçlendirilmesi amacıyla faydalı olmaktır.

Yazan: Dr. Hasan Basri GÖKTAN

Yayın Yılı: 1997

Temel Bankacılık Bilgileri Kitabı, uygulamadan gelen pratik bilgileri, teori temelinde şekillendiren konunun uzmanı yöneticilerimizce kaleme alınmış olup, personelimizin istifadesine titiz bir çalışmayla sunulmaktadır. Bir ekip çalışmasının ürünü olan bu el kitabında, bankacılık mesleğinin temel konuları işlenilmiş ve temel bir altyapı oluşturulması hedeflenmiştir. Günlük uygulamada en çok karşılaşılan sorunlarla ilgili çözüm önerilerinin yanısıra, uygulama farklılıklarını önleyici uyarılarin da yer aldığı kitap, zaman içerisinde mevzuattaki değişikliklere paralel olarak geliştirilecektir.

Yayın Yılı: 1998

Bu kitap, milletçe büyük bir coşku seli içerisinde kutladığımız Cumhuriyetimizin 75. Kuruluş Yıldönümüne, Şekerbank'ın bir armağanı olması düşüncesiyle hazırlanmıştır. Bir kültür hizmeti olarak yayınlanan bu albüm kitabımızla, her şeyimizi borçlu olduğumuz Ata'mızın aziz naaşının, Etnografya'dan ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir'e nakli ve o törenler esnasında milletçe duyulan saygıyı ve sevgiyi yansıtan tarihi fotoğrafların gün ışığına kavuşması, Ata'mızla ilgili her anının, tarihin sayfalarında bir kitap bütünlüğünde yer almasını sağlamak amaçlanmıştır.

Yazan ve Fotoğraflayan: Muammer TAYLAK

Yayın Yılı: 1998.

Yıl Dönümü Gazetesi
70. Yıl Gazetesi
Detaylı Bilgi
69. Yıl Gazetesi
Detaylı Bilgi
68. Yıl Gazetesi
Detaylı Bilgi
67. Yıl Gazetesi
Detaylı Bilgi
66. Yıl Gazetesi
Detaylı Bilgi
65. Yıl Gazetesi
Detaylı Bilgi
64. Yıl Gazetesi
Detaylı Bilgi
63. Yıl Gazetesi
Detaylı Bilgi
62. Yıl Gazetesi
Detaylı Bilgi
61. Yıl Gazetesi
Detaylı Bilgi
Kitaplar
Açık Ekran
Detaylı Bilgi

Dergiler

Sanatçılara yönelik olarak çıkarılan Şeker Sanat Dergisi, Şekerbank'ın sanata ve sanatçıya destek olmak, katkıda bulunmak amacıyla çıkardığı bir dergidir. 2007 başında yayınına ara verilen dergi, Şekerbank'ın kültür sanat çalışmaları çerçevesinde önümüzdeki dönemde yeniden yayın hayatına başlayacaktır.

1983'ten beri yayın hayatına devam eden Şeker Çocuk Dergisi, Şekerbank şubelerinde ücretsiz olarak sunulmak üzere üç ayda bir yayımlanıyor. Güncel ve öğretici içeriğiyle öğretmenler tarafından kaynak dergi olarak tavsiye edilen Şeker Çocuk Dergisi, eğlendirerek öğretmeyi amaçlıyor. Dergi, Şekerbank Kurumsal İletişim ve Reklam Müdürlüğü tarafından hazırlanıyor.

Şeker Çocuk Dergisi