Sürdürülebilir Tarım

Sürdürülebilir tarımın finansmanına katkıda bulunmak için kurulan bir banka olarak çiftçilerimizin yanında yer alıyor, sürdürülebilir tarıma yönelik yatırım ve istihdam projelerini önceliklendiriyoruz.


Sürdürülebilir tarımın finansmanı ve kırsal kalkınmanın devamlılığı için varız.

Sürdürülebilir tarımın finansmanında aktif rol alıyoruz.

Özel sermayeli mevduat bankaları arasında tarımın finansmanına kendi portföyümüz içinde en fazla payı ayırıyoruz. Sürdürülebilir tarıma yönelik yatırım yapan tüm çiftçi müşterilerimizi önceliklendirerek bu konudaki duyarlılığımızı hem kentli nüfus hem de kırsal kesim nezdinde artırmayı hedefliyoruz.

Kırsal kalkınmaya dayalı iktisadi büyümeyi destekliyoruz

Tarımsal üretim ve kırsal kalkınmayı desteklemek için çıktığımız yolda Birleşmiş Milletler’in Açlığa Son, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Amaçlar için Ortaklıklar başlıklarını ifade eden SKA-2, SKA-5 ve SKA-17 amaçlarına uygun ürün ve hizmetlerle çiftçilerin yanında yer alıyoruz.


Çiftçimiz üretime devam etsin diye.

Portföyümüzdeki %99’u küçük üreticilerden oluşan 350 bini aşkın çiftçi ile birlikte adım atıyor, sürdürülebilir tarımın finansmanında aktif rol oynuyoruz.

Çiftçi müşterilerimizin sayısıÇiftçi müşterilerimizin sayısı

+350Bin

Tarım kredilerinin toplam nakdi kredi hacmi içindeki payıTarım kredilerinin toplam nakdi kredi hacmi içindeki payı

7,6%

Tarım bankacılığı müşteri temsilcisi sayısıTarım bankacılığı müşteri temsilcisi sayısı

207Kişi

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Uluslararası Aile Çiftçiliği Yılı olarak ilan ettiği 2014 yılında hayata geçirdiğimiz Aile Çiftçiliği Bankacılığı projemiz ile ekonomik sebeplerden dolayı çiftçilerimizin topraklarını terk etmesinin önüne geçmeyi ve miras yoluyla toprak bölünmesinden doğan kayıpların ve kırsal bölgeden kente göçün azalmasını amaçlıyoruz.   

Aile Çiftçiliği Bankacılığı kapsamında, miras yoluyla toprak bölünmesi sonucu oluşan küçük arazilerin birleştirilmesi, kırsal kalkınma kooperatiflerinin desteklenmesi, tarım ekipmanları ya da enerji tasarrufu yatırımlarıyla verimliliğin artırılması, kolektif tarımın özendirilmesi başlıklarıyla özetlenebilecek birçok ürün ve hizmeti sunuyoruz.

Şekerbank olarak küresel bazda iklim değişikliğinden kaynaklanan olumsuz etkilerin azaltılması ve etkin enerji maliyeti yönetimi ile toplam üretimde verimliliğin artırılmasını destekleyen projeleri avantajlı ödeme koşullarıyla destekliyoruz. Enerji verimliliğinin finansmanında Türkiye’nin öncü ürünü EKOkredi’nin bir alt başlığı olan EKOkredi Tarım ile modern sulama ekipmanları, elektrik enerjisi üreten güneş panelleri gibi çiftçinin verimliliğine önemli katkı sağlayan yatırımları finanse ediyoruz.

Sürdürülebilir tarım için ihtiyacınız olan tüm çözümler Şekerbank’ta!

Tarımsal ihtiyaçlarınızı Hasat Kart ile karşılayın!

Hasat Kart ile tohum, gübre, zirai ilaç gibi tarımsal girdi ihtiyaçlarınızı anlaşmalı olduğumuz tedarikçi firmalardan yapabilir, ödemelerinizi hasat zamanı gerçekleştirebilirsiniz.


Toprak Mahsulleri Ofisi’ne yaptığınız teslimatlarda anında teslim ettiğimiz TMO Kart ile yanınızdayız!

Hasat dönemlerinin hemen sonrasında stok maliyeti yükünden kurtularak Toprak Mahsulleri Ofisi alım noktalarına ürünlerinizi beklemeden teslim edebilir, TMO Kart’ı kullanarak Şekerbank ATM’lerinden sıra beklemeden ürün bedelinizi kolaylıkla çekebilirsiniz.

Çiftçilerimizi Tarımsal EKOkredi ürünleriyle destekliyoruz!

Güneş Enerji Sistemleri Kredisi, Organik Tarım ve Sera Kredisi ve Modern Sulama Ekipmanları Kredisi gibi Tarımsal EKOkredi ürünleri aracılığıyla çiftçilerimizi hasat zamanı ödeme avantajı sunarak destekliyoruz.