Karekodlu Çek


Türkiye’de ilk defa Şekerbank tarafından uygulanan KBB altyapısına uygun Karekodlu Çek ile çek işlemlerinizi daha güvenli hâle getirebilir, ticareti işlemlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Yeni nesil çek uygulaması hizmetleri Şekerbank’ta!

Türkiye’nin önde gelen dokuz bankasının bir araya gelerek oluşturduğu Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından geliştirilen Karekodlu Çek projesi ile ticaretin en önemli bileşenlerinden biri olan çekleri daha güvenle kullanabilirsiniz. Türkiye’de ilk defa Findeks Üyesi Şekerbank müşterilerinin kullanabileceği Karekodlu Çek ile akıllı telefonunuz aracılığıyla çek yaprağındaki kodu okutabilir, çekin geçerliliği, keşidecinin “Çek Raporu” gibi
bilgilere hemen ulaşabilirsiniz.

Hızlı ve güvenli çek işlemleri için Karekodlu Çek uygulamasını seçin!

Çekiniz prestijinizi yansıtsın

KKB bazında güvenli olduğu bilinen keşidecilere verilen Karekodlu Çek uygulaması ile prestijinizi ortaya koyabilir, raporlarınızı dilediğinizde çek bazında alabilirsiniz.

Sahte çek riskine son

Akıllı uygulamalarla birlikte kullanılabilen Karekodlu Çek ile tahrifata uğramış çek veya sahte çek riskinin önüne geçilir.

Çekleriniz artık güvende

Karekodlu Çekler kişiye ve kuruma özel olarak düzenlenir. Çekin çalınması veya kaybolması durumunda çek hamili veya keşideci herhangi bir zarara uğramaz.

Ciranta silsilesindeki kopukluğun önüne geçin

Karekodlu Çek sayesinde hamil, keşideciye kolaylıkla ulaşabilir, ciranta silsilesi muntazam biçimde ilerler.

Karekodlu Çek ile ilgili sorularınızın cevabı burada!

Karekodlu Çek, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu hükümleri uyarınca üzerine barkod basılan, çek mevzuatlarına uygun detay bilgilere ulaşılmasını kolaylaştıran ve söz konusu verilerin raporlanmasını sağlayan barkod baskılı çeklerdir.


  • Öncelikle güven sağlar, keşidecinin güvenli olduğunu göstererek prestiji arttırır. 
  • Raporun çek bazında alınmasına imkan tanır.

  • Çalıntı veya kayıp çek riskini sıfıra indirir.
  • “Keşideci Çek Raporu” ile ciranta silsilesinden sonra hamil, keşideciye ulaşabilir.
  • Tahrifat edilmiş ya da sahta çek riski ortadan kalkar.

Karekodlu Çek’in üç aşamalı bir işleyişi vardır: 


  • Karekodlu Çek kullanmak isteyen keşidecinin Muvafakat Beyanı ile birlikte Şekerbank’a başvuruda bulunması gerekmektedir. 
  • Normal çek defteri yerine talep edilen Karekodlu Çeklerin basımı en kısa sürede yapılır ve başvuru sahibine iletilir. 
  • Hamil firma ya da Findeks üyesi, akıllı cihazları aracılığıyla çek yaprağı üzerinde yer alan karekodu okutur, çekin geçerliliği (dolaşımda olup olmadığı),  ve (varsa)  keşidecinin olumsuz çek bilgilerini öğrenir, keşideci için “Çek Raporu”na göre çeki alıp almama kararını verir.

Karekodlu Çeki kullanacak hamil firmada da Findeks üyesi olma koşulu aranır. 

Şeker Mobil ile bankacılık işlemleri parmaklarınızın ucunda!

Yenilenen Şeker Mobil ile bankacılık işlemlerinizi şubeye gitmeden evinizden veya iş yerinizden hızlı ve rahat şekilde 7/24 gerçekleştirebilirsiniz.

Şeker Mobil ile bankacılık işlemleri parmaklarınızın ucunda!