Doğrudan Borçlandırma Sistemi

Doğrudan Borçlandırma Sistemi ile mal/hizmet satışı gerçekleştirdiğiniz bayi ve distribütör müşterilerinizden yapacağınız tahsilatlar Şekerbank ödeme garantisi altında!

Şirketinize özel Doğrudan Borçlandırma Sistemi Şekerbank’ta!

Doğrudan Borçlandırma Sistemi ile Şekerbank ödeme garantisi altına alınan faturalarınız vadesi geldiğinde otomatik olarak tahsil edilir. Hizmet kapsamında bayi ve distribütör müşterilere kredi limiti tanımlanır. Vade tarihinde fatura ödemesi gerçekleştirilecek hesapta fatura tutarını karşılayacak tutarda bakiye olmadığında yalnızca ana firmaya ödeme yapmak üzere tanımlanan kredi limiti üzerinden tahsilat gerçekleştirilir.

Doğrudan Borçlandırma Sistemi’ne adım atın, tahsilatlarınızı güvence altına alın!

Ana Firmalar için nakit akışı planlaması

Alacaklarınızı garantileyen Doğrudan Borçlandırma Sistemi ile nakit akışınızı önceden planlayabilir, garantili tahsilat akışı ile fonlama maliyetlerini azaltabilirsiniz.

İş yükünde azalma

Doğrudan Borçlandırma Sistemi ile ana firma olarak operasyonel iş yükünüz azalırken muhasebe sisteminize de entegre edebileceğiniz otomatik raporlama sayesinde limit ve risk takibiniz kolaylaşır, teminat mektubu ve çek operasyonlarınızın masrafı azalır, güvenlik riski ortadan kalkar. 

Bayiler ve distribütörler için avantajlar

Doğrudan Borçlandırma Sistemi ile mal alımı yapabilmek için çek karnesi, teminat mektubu ve limite teminat oluşturacak ipotek için gündeme gelecek operasyonel masraflardan tasarruf sağlanmaktadır.

Kısa vadeli finansman ihtiyaçlarınıza çözüm

Beklenmedik mali sıkışıklıklarınızı kısa vadeli finansman kaynağı sağlamak üzere müşteri özelinde tanımlanan kredi limitlerinden karşılayabilir, faturaların ödenmemesi veya unutulması gibi istenmeyen durumların önüne geçebilirsiniz. 

Doğrudan Borçlandırma Sistemi ile ilgili sorularınızın cevabı burada!

Doğrudan Borçlandırma Sistemi, şirketinizin bayi ve distribütörlere yaptığı satışlardan doğan alacakların garantili olarak tahsil edilmesini sağlayan bir Nakit Yönetimi ürünüdür. Söz konusu sistemde ana firmanın alacakları belirlenen vade tarihinde bayi veya distribütörün hesabındaki bakiyeden otomatik olarak tahsil edilir. Bayi veya distribütörün fatura vade tarihinde ödeme hesap bakiyesinin yeterli olmadığı durumlarda, müşteri adına tesis edilen kredi limiti üzerinden  tahsilat gerçekleştirilmektedir. 

 • Nakit akışı oluşturmanızı sağlar.
 • Tahsilat süreci hızlanır, fonlama maliyeti azalır.
 • Operasyonel iş yükü azalır, verimlilik artar.
 • Otomatik raporlama sisteminin katkısıyla iş takibi daha kolay hâle gelir.
 • Kredili bayilerin faturalarının temliki karşılığında uygun faiz oranıyla kredi kullanım imkanı
 • Muhasebe sistemiyle entegrasyon
 • Çek ve teminat mektubu giderlerinde ve güvenlik riskinde azalma 
 • Doğrudan Borçlandırma Sistemi kullanan bayiler, ana firmadan ekstra vade, iskonto, puan karşılığı hediye gibi satış avantajları elde edebilir. 
 • Nakit veya çek ile yapılan ödemeler sonucu meydana gelen transfer riski ortadan kalkar.
 • Fatura unutulması ya da ödenmemesi durumunda oluşacak kısa vadeli nakit ihtiyacı giderilir.
 • Faturaların zamanında ödenmesi ana firma ile bayi arasındaki ilişkiyi geliştirir. 
 • Hesap bakiyesinin yetersiz olduğu durumlarda kredi limitinden yapılan ödemelerden doğan KKDF ve BSMV maliyeti, vade farkı faturasından ileri gelen KDV’den daha düşük bir maliyete sahiptir. 
 • Ayrıca fatura tutarı otomatik virman olarak ödendiği için Havale ve EFT masraflarının önüne geçilir.